Naturalny olejek eukaliptusowy 10 ml

18.50 PLN


szt.


Kraj pochodzenia

Chiny

Sposób pozyskiwania

Olejek eukaliptusowy pozyskuje się ze świeżych liści eukaliptusa w procesie ich destylacji z parą wodną. Jego produkcja zakłada pozyskanie jak największej ilości eukaliptolu, czyli cyneolu, bo to on posiada najbardziej dobroczynne właściwości.

Rodzimym miejscem porastania drzew eukaliptusowych jest Australia i to właśnie tam działa największa grupa producentów takiego olejku. Dzisiaj drzewa porastają też naturalnie w Indiach, Chinach oraz w Afryce Południowej.

Konsystencja

Olejek eukaliptusowy ma konsystencję oleistą, ale nie jest zbyt gęsty. Jest bezbarwny, ale jego zapach jest intensywny. Woń jest tak mocna, że skutecznie odstrasza komary, muchy, pchły i inne owady.

Działanie olejku eukaliptusowego

Aż 70% olejku eukaliptusowego stanowi eukaliptol. Pozostałymi składnikami są: pinene, limonene, linalul oraz terpineol.

Chociaż początkowo australijscy aborygeni cenili go głównie za dobroczynne właściwości aromaterapeutyczne, to już wtedy uznawano jego dużo szersze zastosowanie. Liśćmi eukaliptusa leczono rany, przykładano je do czoła, by zwalczać gorączkę. Olejkiem z eukaliptusa leczono również tyfus, malarię, cholerę i szkarlatynę.

Dzisiaj doceniają go przede wszystkim medycy. Olejek eukaliptusowy odgrywa znaczącą rolę w farmacji. Wykorzystuje się go w ramach leczenia infekcji dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie zatok, kaszel oraz katar. Wszystko dlatego, że olejek eukaliptusowy nie tylko rozkurcza oskrzela, ale również upłynnia wydzielinę i zalegający śluz – wspomaga także niwelowanie objawów astmy. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie. Działa też rozgrzewająco – z powodzeniem można go stosować przy bólach reumatycznych.

Olejek eukaliptusowy wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz antywirusowe. Jest doskonałym środkiem dezynfekującym – wewnętrznie stosuje się go przy zapaleniu dróg moczowych, miedniczek nerkowych oraz pęcherza.

Jak wspomnieliśmy, olejek eukaliptusowy można również stosować zewnętrznie. Doskonale odkaża rany, zwalcza wrzody, czyraki, ropnie i łagodzi oparzenia. Jest pomocny w leczeniu grzybicy i łuszczycy skóry. Zapach olejku odstrasza komary oraz inne owady – można nim smarować skórę, by ochronić się przed ukąszeniami.

Co ciekawe, olejek z eukaliptusa działa świetnie jako odświeżacz powietrza. Jednocześnie wykazywać będzie działanie aromaterapeutyczne. Jego zapach zniweluje ból głowy, ukoi nerwy, odpręży. Sprawi, że zniknie zmęczenie i ospałość, za to pojawi się energia. Jest doskonałym preparatem pobudzającym, jest szczególnie polecany pod tym względem dla pracowników umysłowych i osób uczących się.

Jak stosować olejek eukaliptusowy?

Farmaceuci polecają również gotowe maści i kremy z olejkiem eukaliptusowym oraz inhalacje (na infekcje górnych dróg oddechowych). Skuteczne są również rehabilitacyjne masaże z olejkiem eukaliptusowym. Wystarczy kilka kropli dodać do tradycyjnego olejku do masażu, by niwelować niekorzystne skutki reumatyzmu.

Olejek bardzo często wykorzystuje się w aromaterapii – wystarczy kilka kropli wlać do nawilżacza powietrza albo miski z gorącą wodą (5 kropli na 1 litr wody). Działa wtedy odświeżająco, pobudzająco, odprężająco, niweluje zmęczenie. Olejek eukaliptusowy tak samo zadziała, kiedy kilka kropli wlejemy do kąpieli.

Najlepiej łączy się z olejkiem tymiankowym, majerankowym, lawendowym oraz cedrowym.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się również stosowania olejku eukaliptusowego u niemowląt i małych dzieci. Nie powinny go także stosować kobiety będące w ciąży ani te, które karmią piersią.

Przed zastosowaniem na skórę zawsze warto wykonać próbę uczuleniową (nadgarstek należy posmarować niewielką ilością olejku i odczekać kilka godzin. To odpowiedni czas, by olejek wywołał ewentualną, niepożądaną reakcję). U alergików może on podrażnić skórę, wywołać zaczerwienienie, pieczenie bądź świąd.

KIEDY STOSOWAĆ

  • pomocniczo w stanach zapalnych dróg oddechowych (katar, przeziębienie, grypa, zapalenie zatok)
  • stosowanie zewnętrznie: przy bólach i zmęczeniu mięśni
  • stosowanie zewnętrznie: w schorzeniach reumatycznych

JAK STOSOWAĆ OLEJKI ETERYCZNE

Do kąpieli – 3-6 kropli do wanny napełnionej ciepłą wodą

Do masażu – 2 krople olejku eterycznego na łyżkę olejku do masażu

Do aromatyzacji pomieszczeń – przez nawilżacze i rozpylacze (5 kropli na 1 litr wody)

Informacje dotyczące właściwości i zastosowania naturalnych olejków eterycznych znajdujące się na naszej stronie internetowej zaczerpnięto z literatury i publikacji z dziedziny aromaterapii. Mają one charakter informacyjny, a żadne choroby nie powinny być leczone bez konsultacji z lekarzem.

Facebook