Olejki eteryczne na przeziębienie

zestaw1 www

Olejki eteryczne są naturalnym środkiem, który wspomoże nas w walce z objawami infekcji w sezonie przeziębień, grypy, bólu gardła i kataru. Należy jednak pamiętać, że właściwości terapeutyczne mają naturalne olejki eteryczne, a nie olejki zapachowe.

Olejki eteryczne doskonale sprawdzają się w leczeniu objawów i dolegliwości związanym z katarem, przekrwieniem błon śluzowych i infekcjami górnych dróg oddechowych. Ich działanie terapeutyczne wynika w dużej mierze z właściwości przeciwbakteryjnych.

Najskuteczniejsze w terapii przeziębienia olejki to eukaliptusowy, anyżowy, tymiankowy, sosnowy, świerkowy, lawendowy, cynamonowy, jodłowy i z drzewa herbacianego. Jak je zastosować? Kilka-kilkanaście kropli olejku można zakroplić do nawilżacza powietrza (gdy producent dopuścił taką możliwość). Można też robić inhalacje – do gorącej, parującej wody dodać kilka kropli olejku eterycznego i wdychać unoszącą się parę. Najlepiej zamknąć przy tym oczy – unikniemy w ten sposób ryzyka podrażnienia.

Efekt podobny do inhalacji uzyskamy zakraplając 3-6 kropli olejku eterycznego do wanny napełnionej ciepłą wodą. Aktywne esencje roślinne zawarte w olejkach, będą wdychane wraz z unoszącą się parą, jednocześnie wnikną przez skórę. Takich kąpieli należy zażywać z umiarem. Długi czas spędzony w intensywnie ciepłej wodzie, z większą niż zalecana ilością olejku eterycznego, może podrażnić skórę.

Warto pamiętać, że poza łagodzeniem samych objawów infekcji, olejki eteryczne (np. melisowy, lawendowy  i pomarańczowy) ułatwią spokojne zasypianie – podczas przeziębienia i nie tylko.

Informacje dotyczące właściwości i zastosowania naturalnych olejków eterycznych znajdujące się na naszej stronie internetowej zaczerpnięto z literatury i publikacji z dziedziny aromaterapii. Mają one charakter informacyjny, a żadne choroby nie powinny być leczone bez konsultacji z lekarzem.

Facebook