Naturalne olejki eteryczne – stosowanie w aromaterapii

_MG_0022 www

Aromaterapia z użyciem olejków eterycznych zyskuje coraz więcej zwolenników. W naturalny sposób przynosi ulgę przy wielu dolegliwościach, łagodzi ich odczuwanie. Przed zastosowaniem olejków eterycznych należy jednak zapoznać się z zasadami ich używania. Jak robić to prawidłowo i bezpiecznie, by w pełni wykorzystać ich dobroczynne właściwości?

Inhalacje i rozpylanie

To proste sposoby na przeniknięcie substancji z olejku do organizmu człowieka. Doskonale sprawdzają się tu kominki zapachowe. Zbiorniczek napełnia się wodą, a następnie dodaje 5 – 8 kropli olejku (w zależności od wielkości pomieszczenia i swoich upodobań co do intensywności zapachu). Pod wpływem ciepła świeczki podgrzewającej zbiornik pomieszczenie wypełnia się pięknym i rześkim zapachem.

Inhalacje można też wykonać wlewając np. do miski gorącą, parującą wodę i zakraplając do niej olejek eteryczny. Głowę nakryć ręcznikiem. Należy pamiętać o ochronie oczu – mogą zostać podrażnione przez substancje zawarte w olejkach eterycznych, aktywowane wysoką temperaturą. Na czas wykonywania takiej inhalacji najlepiej zamknąć oczy.

Do aromaterapii można także użyć nawilżaczy powietrza. Należy najpierw sprawdzić, czy producent dopuszcza stosowanie w nich olejków eterycznych. Na litr wody w zbiorniku nawilżacza należy przeznaczyć 3-6 kropli olejku eterycznego.

Kąpiele

Kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych powinna odbywać się w ciepłej wodzie, zbliżonej do temperatury ciała, nie gorącej. Ta metoda terapii olejkami eterycznymi doskonale sprawdza się przy problemach i defektach skórnych – w stanach zapalnych, przy trądziku, cellulicie, infekcjach grzybiczych. To również dobry sposób na złagodzenie odczuwanego bólu mięsni, zniwelowanie zmęczenia, czy bezsenności.

Kąpiel powinna trwać od 10 do 20 minut. Do wanny należy dodać 5 – 10 kropli wybranego olejku. Po kąpieli ciało należy delikatnie osuszyć ręcznikiem tak, by nie zetrzeć z niego olejku.

Podczas kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych nie stosujemy jednocześnie żadnych środków pieniących ani myjących. Silne zapachy kosmetyków (mydeł i płynów do kąpieli) mogą zakłócać działanie terapeutyczne olejków eterycznych. Natomiast piana z kosmetyków może zaburzyć ulatnianie się cennych substancji z olejków.

Kompresy

Kompres stosuje się na wybrany fragment ciała przykładając do niego gazę lub ręcznik. Należy użyć przegotowanej wody i na pół szklanki zastosować 5-7 kropli olejku eterycznego. Stosuje się dwa rodzaje kompresów. Ciepłe – pomocniczo przy chorobach skóry (trądziku, stanach zapalnych) oraz dla zniwelowania odczuwania bólu (przy nerwobólach, artretyzmie). Zimne – stosowane na siniaki i dla złagodzenia bólów głowy.

Masaże

Olejki eteryczne stosuje się do oleju bazowego, którym wykonywany jest masaż. Na 50 ml oleju bazowego (1/4 szklanki) dodajemy 15-30 kropli olejku eterycznego.

Zachowaj ostrożność

Olejki eteryczne to skondensowane substancje roślinne. Nie należy stosować ich bezpośrednio na skórę. Skoncentrowane substancje czynne zawarte w olejkach mogą powodować podrażnienia. Przed aplikacją na skórę olejki eteryczne należy rozcieńczyć wodą w proporcji jak do kompresów (5-7 kropli olejku na pół szklanki wody).

Podczas stosowania unikaj bezpośredniego kontaktu olejku z oczami, nosem i ustami. Olejki eteryczne przechowuj z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Informacje dotyczące właściwości i zastosowania naturalnych olejków eterycznych znajdujące się na naszej stronie internetowej zaczerpnięto z literatury i publikacji z dziedziny aromaterapii. Mają one charakter informacyjny, a żadne choroby nie powinny być leczone bez konsultacji z lekarzem.

 

Facebook